CRUSTACEA

General Crustacea


Phylum Arthropoda / Subphylum Crustacea


  • Subphylum Crustacea
    • Classis Branchiopoda
      • Subclassis Phyllopoda
        • Ordo Diplostraca
          • Superordo Conchostraca
          • Subordo Onychocaudata
            • Infraordo Cladocera
              • Familia Bosminidae
              • Familia Chydoridae
                • Subfamilia Aloninae
                  • Genus Acroperus
                  • Genus Alona
                    • Alona guttata
                  • Genus Camptocercus
                  • Genus Flavalona
                  • Genus Graptoleberis
                  • Genus Leydigia
                  • Genus Monospilus
                  • Genus Oxyurella
                  • Genus Rynchotalona
                  • Genus Tretocephala
                • Subfamilia Chydorinae
                  • Genus Alonella
                  • Genus Chydorus
                    • Species Chydorus sphaericus
                  • Genus Dunhevedia
                  • Genus Ephemeroporus
                  • Genus Estatheroporus
                  • Genus Phrixura
                  • Genus Pleuroxus
              • Familia Daphniidae
                • Genus Ceriodaphnia
                  • Ceriodaphnia pulchella
                • Genus Daphnia
                  • Subgenus Daphnia (Ctenodaphnia)
                  • Subgenus Daphnia (Daphnia)
                    • Daphnia (Daphnia) Pulex obtusa ????
                • Genus Megafenestra
                • Genus Scapholeberis
                • Genus Simocephalus
              • Familia Eurycercidae
              • Familia Holopediidae
              • Familia Macrotrichidae
              • Familia Moinidae
              • Familia Podonidae
              • Familia Polyphemidae
              • Familia Sididae
            • Infraordo Spinicaudata
        • Ordo Notostraca
      • Subclassis Sarsostraca
    • Classis Malacostraca
      • Subclassis Eumalacostraca
        • Superordo Eucarida
        • Superordo Pancarida
        • Superordo Peracarida
          • Ordo Amphipoda
            • Subordo Caprellidea
            • Subordo Gammaridea
              • Familia – Incertae sedis (Gammaridea) –
              • Familia Acanthonotozomatidae
              • Familia Acidostomatidae
              • Familia Amaryllididae
              • Familia Ampeliscidae
              • Familia Amphilochidae
              • Familia Ampithoidae
              • Familia Aoridae
              • Familia Atylidae
              • Familia Bogidiellidae
              • Familia Calliopiidae
              • Familia Carangoliopsidae
              • Familia Cheluridae
              • Familia Colomastigidae
              • Familia Corophiidae
              • Familia Crangonyctidae
              • Familia Cressidae
              • Familia Cyclocaridae
              • Familia Dexaminidae
              • Familia Eusiridae
              • Familia Gammaridae
                • Genus Chaetogammarus
                • Genus Echinogammarus
                  • Echinogammarus berilloni
                  • Echinogammarus calvus
                • Genus Eulimnogammarus
                • Genus Gammarus
                • Genus Rhipidogammarus
              • Familia Hadziidae
              • Familia Haustoriidae
              • Familia Isaeidae
              • Familia Ischyroceridae
              • Familia Leucothoidae
              • Familia Liljeborgiidae
              • Familia Lysianassidae
              • Familia Melitidae
                • Genus Ablugomelita
                • Genus Cheirocratus
                • Genus Elasmopus
                • Genus Eriopisa
                • Genus Eriopisella
                • Genus Gammarella
                • Genus Maera
                • Genus Melita
                • Genus Parapseudoniphargus
                • Genus Psammogammarus
                • Genus Pseudoniphargus
                  • Pseudoniphargus incanatus
                  • Pseudoniphargus unisexualis
                  • Pseudoniphargus vasconiensis
              • Familia Melphidippidae
              • Familia Metacrangonyctidae
              • Familia Niphargidae
                • Genus Haploginglymus
                • Genus Niphargus
                  • Niphargus ciliatus
                  • Niphargus longicaudatus
              • Familia Oedicerotidae
              • Familia Paramphithoidae
              • Familia Pardaliscidae
              • Familia Phliantidae
              • Familia Phoxocephalidae
              • Familia Podoceridae
              • Familia Salentinellidae
              • Familia Scopelocheiridae
              • Familia Sebidae
              • Familia Stegocephalidae
              • Familia Stenothoidae
              • Familia Synopiidae
              • Familia Talitridae
            • Subordo Ingolfiellidea
          • Ordo Cumacea
          • Ordo Isopoda
            • Subordo Anthuridea
            • Subordo Asellota
              • Familia Asellidae
                • Genus Bragasellus
                • Genus Proasellus
                  • Proasellus spelaeus
                • Genus Synasellus
              • Familia Desmosomatidae
              • Familia Eurycopidae
              • Familia Ilyarachnidae
              • Familia Ischnomesidae
              • Familia Janirellidae
              • Familia Janiridae
                • Jaëra ortizi Margalef 
                • Genus Jaera
                • Genus Janira
                • Genus Trogloianiropsis
              • Familia Joeropsidae
              • Familia Microparasellidae
              • Familia Munnidae
              • Familia Paramunnidae
              • Familia Stenasellidae
                • Genus Stenasellus
                  • Stenasellus breuili
                  • Stenasellus virei
                    • Stenasellus virei virei
              • Familia Stenetriidae
            • Subordo Epicaridea
            • Subordo Flabellifera
              • Familia Aegidae
              • Familia Cirolanidae
              • Familia Cymothoidae
              • Familia Limnoriidae
              • Familia Sphaeromatidae
                • Genus Cymodoce
                • Genus Dynamene
                • Genus Lekanesphaera
                  • Species Lekanesphaera hookeri
                • Genus Sphaeroma
            • Subordo Gnathiidea
            • Subordo Microcerberidea
            • Subordo Oniscidea
              • Familia Armadillidae
              • Familia Armadillidiidae
              • Familia Bathytropidae
              • Familia Buddelundiellidae
              • Familia Cylisticidae
              • Familia Halophilosciidae
              • Familia Ligiidae
              • Familia Oniscidae
                • Genus Oniscus
                  • Oniscus asellus
                • Genus Phalloniscus
              • Familia Philosciidae
              • Familia Platyarthridae
              • Familia Porcellionidae
              • Familia Scleropactidae
              • Familia Scyphacidae
              • Familia Spelaeoniscidae
              • Familia Stenoniscidae
              • Familia Styloniscidae
              • Familia Trachelipodidae
              • Familia Trichoniscidae
                • Genus Alpioniscus
                • Genus Androniscus
                • Genus Balearonethes
                • Genus Cantabroniscus
                • Genus Catalauniscus
                • Genus Escualdoniscus
                  • Escualdoniscus coiffaiti
                • Genus Haplophthalmus
                • Genus Iberoniscus
                • Genus Libanonethes
                • Genus Metatrichoniscoides
                • Genus Miktoniscus
                • Genus Moserius
                • Genus Nesiotoniscus
                • Genus Oritoniscus
                • Genus Spelaeonethes
                • Genus Trichoniscoides
                  • Trichoniscoides cavernicola
                  • Trichoniscoides dubius
                  • Trichoniscoides pseudomixtus
                • Genus Trichoniscus
                • Genus Troglonethes
              • Familia Tylidae
            • Subordo Valvifera
          • Ordo Mysidacea
          • Ordo Tanaidacea
        • Superordo Syncarida
          • Ordo Bathynellacea
            • Familia Bathynellidae
              • Bathynella s.p.
            • Familia Parabathynellidae
              • Tribus Hexabathynellini
              • Tribus Iberobathynellini
                • Subtribus Hexaiberobathynellina
                • Subtribus Iberobathynellina
                • Subtribus Paraiberobathynellina
                  • Genus Paraiberobathynella
                    • Subgenus Paraiberobathynella (Orihuelabathynella)
                    • Subgenus Paraiberobathynella (Paraiberobathynella)
                      • Paraiberobathynella (Paraiberobathynella) fagei
      • Subclassis Hoplocarida
      • Subclassis Phyllocarida
    • Classis Maxillopoda
    • Classis Ostracoda
      • Subclassis Myodocopida
      • Subclassis Podocopida
        • Ordo Platycopa
        • Ordo Podocopa
          • Sub-orden Cypridocopina
            • Superfamilia Cypridoidea
              • Familia Candonidae
                • Sub-familia Cyclocypridinae
                  • Genero Cypria  
                    • Cypria ophthalmica
                • Sub-familia Candoninae 
                  • Tribu Candonini
                    • Genero Candona
                      • Candona vasconica

TAXONES NO ENCONTRADOS:

– Heteocypris incongruens (Ramdohr).
– Potamocypris villosa (Jurine).
– Potamocypris wolfi wolfi Brehm.

Familia CYCLOPIDAE.
– Eucyclops semilatus serrulatus (Fischer).
– Eucyclops semilatus speratus (Lilljeborg).
– Tropocyclops prasinus (Fischer).
– Paracyclops fimbriatus (Fischer).
– Megacyclops viridis viridis (Jurine).
– Acanthocyclops bisetosus (Rehberg).
– Acanthocyclops languidus disjunctus Thallwitz.
– Graeteriella unisetiger (Graeter).
– Speocyclops sebastianus Kiefer.
– Speocyclops spelaeus Kiefer.

Familia AMEIRIDAE.
– Stygonitocrella dubia (Chappuis).
– Nitocrella vasconica Chappuis.
Familia CANTHOCAMPTIDAE.
– Atteyella crassa (Sars).
– Moraria poppei (Mrázek).
– Moraria varica (Graeter).
– Bryocamptus dentatus Chappuis.
– Bryocamptus pygmaeus (Sars).
– Bryocamptus pyrenaicus Chappuis.
– Bryocamptus weberi (Kessler).
– Bryocamptus zschokkei balcanicus (Schmeil).
– Epactophanes richardi Mrázek.
– Paracamptus (= Canthocamptus) schmeili (Mrázek).
Familia PARASTENOCARIDAE.
– Parastenocaris cantabrica Chappuis.
– Parastenocaris stammeri Chappuis